Čím byste měli oplotit svůj les?
Ať už se jedná o udržení nechtěného mimo váš pozemek, nebo udržení chtěného uvnitř, správné oplocení pozemku je nesmírně důležité. Jaké druhy oplocení velkých pozemků existují?
Druhy oplocení pozemků
Výběr druhu oplocení záleží na více faktorech, ale nejvíce na dostupných financích, velikosti pozemku, umístění pozemku a potřebné pevnosti plotu, či pletiva.
Jiný druh pletiva je potřeba na malý pozemek, například chaloupku v lese s malým pozemkem, jiný zase na lesní školku, nebo výběh dobytka.
Dřevo
Dřevěné ploty, pokud dělané svépomocí, mohou být dobrou alternativou pro menší obory a pozemky. Jejich estetická a ekologická funkce se také nezapře. Jejich hlavní nevýhodou je péče o ně. Pokud máte přístup ke dřevu, je třeba ho opracovat a impregnovat, aby mělo šanci nějakou dobu vydržet. dřevo není odolné vůči ohni, nezačištěné může hnít a sát vlhkost a navíc se bude časem odírat, zvláště, pokud máte zvířata, co se ráda do něčeho zakousnou a ráda se drbají.
Pletivo
Pletivo je rychlou a účinnou ochranou pozemku před zvířaty, která se nebudou snažit prorazit si cestu ven. Je tedy vhodné na oplocení lesní školky, nebo obory pro jeleny a daňky. Ekonomická varianta, která přečká veškeré přírodní podmínky je skvělou dočasnou i trvalou variantou pro oplocení lesního pozemku.
Existují hlavní dva druhy pletiva a to klasické lesnické pletivo a svařované bezpečnostní.
Druhy pletiva
Lesnické pletivo je typické svým tvarem ok, která se od spodní části postupně zvětšují a také je poměrně vysoké. Je tedy vhodnou ochranou pro drobnou zvěř, která neprostoupí menšími oky u země i vysokou. Tento druh pletiva se, již podle názvu, nejčastěji používá v lesnictví, ale také jako ochrana podél dálnice.
Svařované bezpečnostní pletivo je vhodné pro ochranu dobytka, které je chováno na poměrně rovném pozemku. Toto pletivo je velmi pevné, s oky stejné velikosti po celé délce, na které ovšem nelze vylézt. Je proto ideální ochranou před pytláky i zvěří.