Cestování, ubytování, restaurace

Kartáčovaný nerez: Jeho výhody a nevýhody

Nerez patří k velice oblíbeným materiálům, které se používají prakticky všude, kde vás to jen napadne. Standardně se s ním setkáváte i vy, a to minimálně v koupelně nebo v kuchyni. Zvláště pak v kuchyni se dá nerez identifikovat na první dobrou. Z tohoto materiálů se totiž vyrábějí dřezy.

 


Důvod je samozřejmě prostý – jsou totiž odolné proti vodnímu živlu a zároveň jsou poměrně levné. Záleží samozřejmě, jaký druh dřezu si pořídíte. O výši ceny rozhoduje primárně tloušťka. Čím tlustší dřez bude, tím více si připlatíte. Ceně ale nerozhoduje pouze samotná tloušťka, ale rovněž způsob povrchového zpracování.

Který si vybrat?

Nejprodávanějšími nerezovými dřezy jsou klasické lesklé modely, které jsou prosté jakékoliv zásadnější povrchové úpravy. Jejich popularita je dána hlavně jejich přijatelnou cenou. Navíc vypadají skutečně dobře. Lesklý povrch je velice atraktivní. Má však i své mouchy. Snadno na něm totiž identifikujete jakýkoliv, byť i drobný, škrábanec nebo zaschlé kapky vody. Pak už nevypadá dřez tak hezky, jako když jste ho kupovali.
Nejžádanější, ale také o něco dražší alternativou jsou pak dřezy kartáčované. Kartáčovaná nerez rovněž vypadá docela k světu, i když se neleskne. Vizuální provedení je sice pro našince trochu netypické, ale i rozhodně ne neatraktivní. Kartáčovaný nerez má díky své složitější struktuře tu výhodu, že oděrky ani zaschlé kapky vody na jeho povrchu nejsou tak zřetelné jako u lesklé varianty.

Čištění

Stejně jako lesklé typy, i kartáčované modely byste měli s železnou pravidelností umývat. Rozhodně nepoužívejte žádné pískové prostředky, ale raději sáhněte po čističích na gelovém základu. Pamatujte, že stačí jen kapka nebo dvě.
Povrch nejdříve vyčistěte zvoleným přípravkem, pak ho ještě jednou projeďte vodou, a nakonec ho vytřete do sucha. Tak budete mít jistotu, že se vám na nerezu nezačne usazovat vodní kámen.